WILLA AMETYST

ATRAKCJE TURYSTYCZNE SZKLARSKIEJ PORĘBY

Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarski to niewątpliwie jedna z najważniejszych atrakcji polskich Karkonoszy. Jest drugim co do wielkości wodospadem, zaraz po Kamieńczyku. Osiąga wysokość 13,3 metrów. Położony jest w samym środku Wąwozu Szklarki na wysokości około 520 metrów n.p.m. To niezwykle malowniczo usytuowany potok, który spada dość szerokim strumieniem w dół, tworząc spirale. Dodatkowo na brzegu wodospadu znajdują się marmity, które powstały w procesach eworsyjnych w czasie zlodowacenia. Wodospad Szklarki zlokalizowany jest w Piechowicach, gdzie przy samej drodze krajowej nr 3 znajduje się duży parking oraz stoiska z pamiątkami. Do samego wodospadu prowadzi koło 300-metrowa droga, która umożliwia poruszanie się osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych. Kończy się platformą widokową, która pozwala na podziwianie wodospadu i pozostałości erozyjnych lodowca.

Wodospad Kamieńczyka

Jednym z największych i najpopularniejszych wodospadów, które koniecznie należy odwiedzić podczas wizyty w Karkonoszach, jest Wodospad Kamieńczyka. Wszystko dlatego, że jest to najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Położony jest na terenie malowniczego Parku Karkonoskiego. Woda spada tu aż z 27 metrów, a sam niezwykle malowniczy wąwóz Kamieńczyka posiada ściany wznoszące się na 25 metrów i długość 100 metrów. Niezwykłą atrakcją znajdującą się pod środkową kaskadą jest wykuta przez Walończyków „Złota Jama”. Podziwianie wodospadu możliwe jest z przygotowanych dla turystów tarasów widokowych oraz z dołu po zejściu do kanionu Kamieńczyka. Konieczne jest jednak uiszczenie opłaty oraz założenie kasku w celu ochrony przed odrywającymi się kamieniami. Do wodospadu prowadzi droga w kierunku Jakuszyc, gdzie zlokalizowany jest parking, to właśnie stamtąd można rozpocząć swoją wyprawę.

Szrenica oraz Trzy Świnki

Trzy Świnki to skały, które zlokalizowane są na południowym stoku Szrenicy. Ich niezwykły kształt stał się przedmiotem wielu legend. Jednak ich powstanie związane jest procesami wietrzenia granitów w czasach plejstocenu. Trzy Świnki są położone na wysokości 1290 metrów n.p.m. na szlaku Szrenicy. Jest to szczyt górski położony w części zachodniej Karkonoszy o wysokości 1362 metrów n.p.m. Miejsce to ze względu na swoje położenie pozwala na podziwianie niezwykłej panoramy okolicy np. Kotliny Jeleniogórskiej Gór Izerskich czy czeskich Karkonoszy. Pomimo iż Szrenica jest niewysokim szczytem, to w jej obrębie panuje niezwykły klimat alpejski. To bardzo niskie temperatury i wysokie średnioroczne opady. Dodatkowo na jej szczycie zlokalizowane jest schronisko górskie Szrenica. Aby dostać się na Szrenicę i Trzy Świnki można skorzystać z wyciągu ze Szklarskiej Poręby.

Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły stanowią jeden z najpopularniejszych punktów widokowych na całą panoramę karkonoską. To dwa kotły karkonoskie, które powstały na skutek działalności lodowca. Składają się z dwóch lodowcowych cyrków Małego i Wielkiego Śnieżnego Kotła. Oddzielone są one skalistą grzędą. Położone są między Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem. Ich górna krawędź leży na wysokości 1490 metrów n.p.m natomiast krawędź dolna na 1200 m. n.p.m. Ich nazwa związana jest z płatami śniegu, które utrzymują się na zboczach gór aż do późnego lata. Śnieżne Kotły są doskonałym przykładem krajobrazu alpejskiego w Karkonoszach, to ogromne ilości zróżnicowanej fauny i flory. Umożliwiają podziwianie panoramy Karkonoszy, Gór Izerskich, Gór Kaczawskich, Kotliny Jeleniogórskiej i Rudaw Janowickich. Dodatkowo na samym szczycie Śnieżnych Kotłów zlokalizowany jest Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy, który niegdyś pełnił rolę schroniska.

Schronisko Wysoki Kamień

Schronisko Wysoki Kamień to idealne miejsce dla turystów i wędrowców. Zlokalizowane jest na wysokości 1058 metrów n.p.m. pod samym szczytem Wysokiego Kamienia w Górach Izerskich. W tej chwili na szczycie znajduje się obiekt turystyczny, który serwuje ciepłe napoje i przekąski. Wysoki Kamień pozwala na podziwianie niesamowitej panoramy Karkonoszy, Kotliny Jeleniogórskiej. Rudawy Janowickiej, Gór Izerskich i okolic. Na samym szczycie znajdują się malownicze skały oraz punkt widokowy z drewnianymi ławeczkami. Można usiąść i odpocząć delektując się przy tym niesamowitą naturą i malowniczymi krajobrazami. Podejście pod szczyt i do schroniska jest łagodne, dlatego idealnie sprawdza się na spacer leśny wraz z dziećmi. Do schroniska można dostać się czerwonym szlakiem ze stacji PKP Szklarska Poręba Górna lub żółtym szlakiem z Zakrętu Śmierci.

Polana Jakuszycka

Polana Jakuszycka to miejsce zlokalizowane w Szklarskiej Porębie. Słynie z najbardziej znanego w regionie Ośrodka Narciarstwa Biegowego. Wszystko za sprawą idealnych warunków do uprawiania tego sportu. Ze względu na duże ilości śniegu, który utrzymuje się około 156 dni w ciągu roku, funkcjonują tu świetne narciarskie trasy biegowe, dodatkowo to właśnie tam odbywają się europejskie zmagania psich zaprzęgów Border Rush. Polakom miejsce to kojarzy się głównie z narciarstwem biegowym. Wiosną i latem możliwe jest również przemierzanie szlaków rowerowych i piesze wędrówki. Polana Jakuszycka słynie z różnorodnych imprez jak bieg Piastów i wiele innych. Z roku na rok miejsce to zyskuje coraz większe rzesze zwolenników. Turyści wypoczywający w Szklarskiej Porębie (sprawdź więcej) chętnie rozpoczynają wędrówki górskie właśnie w Jakuszycach. Miejsce to uważane jest za bramę do Gór Izerskich.

Zakręt Śmierci punkt widokowy na Szklarską Porębę

Zakręt Śmierci to niezwykle pięknie położony punkt widokowy na Szklarską Porębę. Znajduje się on Drodze Sudeckiej między Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój na wysokości 775 metrów n.p.m. To bardzo ostry i niebezpieczny zakręt, stąd nazwa miejsca, która jest ściśle związana z wieloma wypadkami wynikającymi z nieostrożności kierowców. W 2020 roku w tym miejscu powstał punkt widokowy, a wszystko przez wzgląd na możliwość podziwiania krajobrazów górskich. Sam Zakręt Śmierci zatacza łuk o prawie 180 stopni i ma około 440 metrów. Miejsce to powstało w latach 1935-1937 na zboczu Czarnej Góry. Podczas budowy drogi stworzono również chodniki minerskie, które miały służyć do wysadzania drogi w powietrze. Dziś stanowi niezwykłą atrakcję turystyczną, tak chętnie odwiedzaną przez turystów.

Muzeum Minerałów

Muzeum Minerałów zlokalizowane jest w Szklarskiej Porębie. Znajduje się w nim około 3 tysięcy eksponatów. To nie tylko minerały, ale również skamieniałości z całego świata. Dodatkowo znajduje się w nim również jeden niezwykły eksponat jak meteoryt Gibeon, szkielety dinozaurów oraz jaja dinozaurów pochodzące aż z Chin. Jednymi z najstarszych skamieniałości, które znajdują się w muzeum to stromatolity z Gór Kaczawskiech oraz trylobity. Mają one około 500 milionów lat, dlatego są niezwykle cennymi eksponatami. Wybierając się do Muzeum Minerałów, należy przebyć drogę wiodącą przez Las Karboński. Znajdują się w nim skamieniałe pnie drzew, które powstały około 300 milionów lat temu. Przebywając w Szklarskiej Porębie, nie sposób nie odwiedzić tego miejsca o ogromnej wartości naukowej i dydaktycznej.